Витинанка: від українських традицій до сучасних новорічних інтер'єрів

 Новий рік – це свято, яке чарівністю поєднує минуле, теперішнє і майбутнє, світлі мрії і нові надії, це час, коли ми згадуємо наші досягнення, вдалі справи, успіхи, і все те, що принесло користь і позитивні емоції. А ще, на даний момент, ми згадуємо як все чудово було до війни. Як ми завзято готувалися до новорічних свят, створювали казкову атмосферу -  прикрашали новорічну  ялинку, актову залу  сніжинками, витинанками та гірляндами, прикрашали свої класні кімнати, брали участь у конкурсі-виставці  кращої ялинкової прикраси та із нетерпінням чекали фотосесії в Будинку культури.  Ми повністю поринали в феєричну атмосферу новорічних див.

Війна відібрала у нас наші будинки, затишні класні кімнати Малотокмачанської гімназії, звичний  спосіб життя, можливість навчатись офлайн,  призупинила здатність радіти, бо часто чуємо «не на часі», але в нас залишилися теплі спогади, а тому треба відродити  бажання творити, йти вперед  і продовжувати вірити в  дива, сподіватися на щасливі зміни.

Українців не просто зламати, не просто знищити традиції народу. Наші пращури також прикрашали своє житло на всі великі свята.  Україна здавна  славилась паперовими орнаментальними вирізками – витинанками.  Народна мудрість говорить: «Як у хаті витинанка, то й добро стоїть на ганку».  На свята виготовлялися витинанки у вигляді сніжинок-зірочок, хреста, барвінка чи постатей ангелів. Витинанка-хрест була оберегом – її чіпляли на сволок, де висіла дитяча колиска. Витинанками у вигляді ажурно вирізаних серветок прикрашали полиці тумб і буфетів. У простінках між вікнами часто висіли витинанки із зображенням так званого дерева життя.

Останній наш довоєнний шкільний Новий 2022 рік запам’ятався  оригінальністю, різноманітністю виробів та тим, що з вікон всіх класних кімнат виднілися новорічні витинанки. Мов білі пухнасті сніжинки, мережели вони своїми вишуканими візерунками вікна, створюючи враження справжньої зимової заметілі.

Хотілося б зберегти цю  нашу українську традицію -  створювати витинанки. Хай ми проживаємо не у власній оселі і  навчаємося дистанційно, але створивши  новорічну казку витинанками на вікні для себе та для оточуючих, ми будемо вірити в диво, в прекрасне майбутнє, будувати плани і, затамувавши подих, загадувати бажання.

 
 

Немає коментарів:

Дописати коментар